شیرین‌تر از خواب

نماز شب چگونه دست ما را پر می‌کند؟

خواب دیدن‌مان به پادشاه چهارم پنجم رسیده و از امتحان و اتفاقات روز قبل فارغ شدیم که با زنگ ممتد گوشی یا ساعت بیدار می‌شویم. عقل سالم می‌گوید خیلی زود با خودت دو دوتا چهارتا کن ببین وزنه‌های سنگین خواب‌آلودگی را به چه قیمتی می‌خواهی باز کنی؟ اگر الان بی‌خیال تخت و خواب و پتو بشوم، وضو بگیرم و یک ربع قبل از اذان سر سجاده بنشینم همین یک ربع قرار است چه اتفاقی را رقم بزند؟ کدام راه‌ها با این یک ربع باز می‌شوند؟ اصلا این یک ربع قرار است چراغش را بر کدام کوره راهی بیاندازد؟ 

برکت عمر

حتما خبرهایی هست که آقا توصیه کردند: « نمازهای پنج‌گانه، امکان دعا، نافله، همین نماز شب؛ همه از راه‌های به خود پرداختن است؛ این راه‌ها را در مقابل ما باز گذاشته‌اند. اگر تنبلی نکنیم، می‌شود؛ آن‌وقت انسان اعتلاء و نورانیت پیدا می‌کند و کارهایش برکت پیدا می‌کند.» (۸۵/۳/۲۹). 
آیت‌الله محمدی ری‌شهری در مورد آثار و برکاتی که نماز شب برای ما دارد این‌طور می‌گوید. 
رمز سیر و سلوک إلی الله، یاد خداست. هر کس به هر موقعیتی از مقامات و کمالات معنوی رسیده، از رمز «توجّه به خدا» استفاده کرده است. ذکر، انسان را به کیمیای محبّت خدا می‌رساند و این کیمیا انسان را متحوّل کرده و انسان را به آن نقطه‌ مطلوب می‌رساند. از کامل‌ترین و سازنده‌ترین مصادیق ذکر، «نماز» است؛ همین نمازهای واجبی که می‌خوانیم. اگر انسان به نوافل مقیّد باشد، کمک هستند برای این‌که آن آثار و برکاتی که نمازهای واجب در زندگی دارند در زندگی انسان ظهور پیدا کند.
چون نمازهای واجب را آن‌گونه که باید و شاید نمی‌توانیم با حضور و توجّهِ تمام بخوانیم، خداوند عنایت فرموده و برای تکمیل فرائض، نوافل را تشریع کرده است. اگر انسان به نوافل مقیّد باشد، کمک هستند برای این‌که آن آثار و برکاتی که نمازهای واجب در زندگی دارند در زندگی انسان ظهور پیدا کند و از همه‌ نوافل، مهم‌تر، «نافله‌ شب» است. برای طلّابِ جوان توجیه ما این است که اگر می‌خواهند آینده‌ای الهی و نورانی داشته باشند، تحصیل‌شان و عمرشان برکت داشته باشد، از همین آغاز زندگی علمی و تحصیلی نافله‌ شب را ترک نکنند .

رمز شاگرد اول‌ها

اگر می‌خواهید پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم را الگوی خود قرار دهید نماز شب را ترک نکنید و بدانید که صالحینِ قبل از شما اهل نافله‌ شب بودند، اهل تهجّد و شب‌زنده‌داری بودند. مرحوم میرزا جوادآقا ملکی تبریزی رحمةالله‌علیه، این عارفِ فقیهِ بزرگوار از قول استاد بزرگوارش آقا ملاّ حسینقلی که اهل معرفت بوده می‌گوید: ما ندیدیم در میان کسانی که به کمالی از کمالات و مقامی از مقامات معنوی رسیدند، کسی اهل نافله شب و تهجّد نباشد.

شب زنده‌داری و سلامت

معصوم (ع) می‌فرماید نه تنها در کمالات معنوی شما اثر دارد «و مطرده الدّاء عن اجسادکم»؛ یعنی در سلامت جسم شما هم مؤثر است. یعنی اگر می‌خواهید سالم باشید. شب‌زنده‌داری و قبل از اذان بلند شدن، به سلامتی شما کمک می‌کند. بنابراین یکی از عواملی که سبب تندرستی انسان شده و او را شاداب و با نشاط می‌کند و روحیه‌ کار و تحصیل به انسان می‌دهد، نماز شب است.

افزایش رزق و روزی

اثر دیگری که برای نافله‌ شب در روایات آمده «زیادة الرّزق» است؛ یعنی روزی را زیاد می‌کند. یعنی کسی که اهل نافله‌ شب شد، مشکلات مادی او کاهش می‌یابد. امام صادق (ع) فرمودند: دروغ می‌گوید کسی که گمان می‌کند نماز شب می‌خواند و گرسنه می‌ماند.

پاکی از گناه

یکی دیگر از آثار نماز شب پاکی روح از آلودگی گناه می‌باشد. امام صادق در توضیح آیه‌ «إِنَّ الْحَسَنَاتِ یُذْهِبْنَ السَّیِّئَاتِ»(سوره‌ هود، آیه‌ ۱۱۴) می‌فرمایند: انسانی که سحرخیز باشد و نماز شب بخواند، آن گناهانی که در روز انجام داده پاک می‌شود.

چهره نورانی

یکی دیگر از آثار نافله‌ شب «نورُ الوجه» است؛ یعنی چهره‌ انسان نورانی می‌شود. کسی که در شب نماز بخواند، چهره‌اش در روز نورانی می‌شود. البته این نورانیّت، نورانیّتی نیست که با چشم ظاهر قابل دیدن باشد. ممکن است کسی از نظر ظاهر زیبا نباشد ولی آن نور را داشته باشد. این طبیعی است که وقتی گناه پاک شد و انسان از آلودگی آن گناه پاک شد، نورانی می‌شود.

توفیق نماز شب

شخصی به محضر حضرت علی (ع) رسید و گفت: من دیشب خواب ماندم و نماز شبم ترک شد. ایشان در جواب گفت: این را بدان که گناه باعث شد تا خواب بمانی.
مرحوم آیت‌الله قاضی یک وصیت‌نامه‌ اخلاقی دارد که آخرش می‌گوید: اگر کسی نماز بخواند و روزه هم بگیرد اما دل کسی را هم بشکند، اصلاً از او سلب توفیق می‌شود. اصلاً توفیق پیدا نمی‌کند تا نماز شب بخواند. کسی که گناه می‌کند، شب خواب می‌ماند.

بی‌توقع باشید

کسانی که اهل نماز شب هستند، نباید توقّع داشته باشند حالا که ما برای نماز شب بلند می‌شویم، باید جبرئیل نازل شود و یک نامه نیز از طرف خدا بیاید؛ در روز هم همه باید به ما سلام کنند و من هم می‌توانم از همه انتقاد کنم و به همه ایراد بگیرم. نه! این‌جور نیست. این مرض بدتر از آن است که شخص نماز شب نخواند. 

title comment