دفتر ثانیه‌ها

اگر الان حدوداً ۱۶ سال‌مان باشد، یعنی تا به حال ۱۴۰۱۶۰ ساعت در این دنیا زندگی کرده‌ایم. اگر ۶ سال اول زندگی و ساعات خواب و مدرسه رفتن را در باقی سال‌ها در نظر نگیریم، ۳۰هزار ساعت در ۱۶ سال زندگی در اختیار ما بوده است. تا حالا درباره این ۳۰هزار ساعت فکر کرده‌ای؟ چطور گذشته‌ است؟ آیا به نظرت به اندازه‌ کافی از زمانی که در اختیارت بوده، استفاده کرده‌ای؟ همه‌ این سؤال‌ها وقتی جواب دارند که بتوانیم بفهمیم هر ۲۴ ساعت از زندگی‌مان صرف چه کارهایی شده؟ کار سختی است؟ بله، ولی یک راه حل خیلی آسان و جذاب دارد.

ساعت‌های رنگی

● همه‌ خودکارها، مدادرنگی‌ها و ماژیک‌هایی که داری را بردار و جلوی خودت بگذار. هشت رنگ از بین‌شان انتخاب کن.
● تمام ساعات زندگی ما در این ۸ حوزه صرف می‌شوند:
من و خودم: چیزهایی که ویژه‌ من است.
من و خانواده‌ام: پدر، مادر، خواهر، برادر، فامیل و …
من و تحصیلات و تخصص علمی‌ام
من و سلامتی‌ام
من و دوستانم
من و فعالیت‌های اجتماعی‌ام
من و دینم
من و شغلم
برای هر کدام از این‌ها یک رنگ انتخاب کن.
● این هشت حوزه را در یک جدول بگذار و روبه‌روی هر کدام بنویس کارهایی که روزانه انجام می‌دهی، در کدام دسته جای می‌گیرد؟ مثلاً زمانی را که برای مأموریت‌های نرم‌افزار نوجوان می‌گذاری می‌شود فعالیت‌های اجتماعی، مدت زمانی که برای نماز خواندن می‌گذاری در دسته‌ دین، زمانی که صرف یادگرفتن یک مهارت درآمدزا مثلاً گلدوزی یا مکانیک می‌گذاری می‌شود در دسته‌ شغل قرار بدهی و خوابیدن را در دسته‌ سلامتی!
● یک جدول با هفت ستون عمودی و ۲۴ خانه‌ کوچک افقی بکش. عمودی‌ها روزهای هفته و افقی‌ها ساعات هر روز هستند.
● هر شب قبل از خواب، بررسی کن که چقدر از زمانت را صرف هر کدام از این حوزه‌ها کرده‌ای؟ سپس با رنگ مخصوص آن به اندازه‌ تعداد ساعت‌ها، آن خانه‌های ۲۴ تایی را پر کن.
● حالا تو یک «دفتر برنامه‌ریزی» داری که می‌توانی در خانه «دفتر ثانیه‌ها» صدایش کنی! قرار است با همدیگر صفحاتش را پر کنیم، پس عکس دفتر برنامه‌ریزی‌ات را در بخش دستباف با دوستانت به اشتراک بگذار و مراقبش باش چون خیلی باهاش کار داریم!

title comment