تربیت دختر، ویژگیها و ظرافتها

 آیا تربیت دختر و پسر باهم فرق می کند؟ چه ویژگیهایی دارد؟


 12/9/1395    12:00 AM   777

 حجت الاسلام و المسلمین استاد تراشیون 

تربیت دختر، ویژگیها و ظرافتها

در مورد تربیت دختر و پسر نمی توان گفت کدام سخت و کدامیک آسان تر  است ، بلکه در هر یک ظرافتهایی وجود دارد که اگر بدانیم می توانیم ان شاء الله بخوبی فرزندانمان را با توجه به جنسیت و ویژگی هاشون تربیت کنیم .

در تربیت دخترانه نکاتی را عرض کردیم که بطور خلاصه می توان گفت:

1- باید بازیهاشون متناسب با جنسیتشون باشد 2- مادر در محیط خانه ویژگیهایی که مربوط به یک خانم هست را در معرض نگاه فرزندش بگذارد ، مثل اینکه یکی از ویژگیهای شاخص، بحث مدیریت داخل خانه هست . کودکان باید از ابتدا نقش مادر را داخل خانه بعنوان یک مدیر ببینند و از او یاد بگیرند. خصوصا دختر خانم ها . امروز به دو نکته دیگر اشاره می کنم . میدونید که دخترها محبت پذیری و نیازشان به محبت از پسرها بیشتر هست . لذا این یک ویژگی هست که شهید مطهری در کتاب نظام و حقوق زن می فرماید: دختر ها و زن ها بنده محبت اند ، این نشانه این هست که نیاز محبت در این جنس بیشتر است . لذا ما در تربیت می گوییم یکی از اصول و شاخصه های تربیت ، تربیت بر اساس محبت است . نه اینکه ما همش محبت کنیم ، نه، یکی از روش ها و پایه های تربیتی، محبت است. لذا ما یک نکته ای که هم به آقایان و هم به خانم ها عرض می کنیم این است که :در تربیت دختر خانم هاشان باید توجه عاطفی بیشتری داشته باشند و دخترها مهربانی را بیشتر از پدر و مادر ببینند. نه اینکه به پسرها مهربانی نشود بلکه به دخترها باید ویژه محبت شود. البته این هم عرض کنم اگر ما دو فرزند داریم با دو جنس متفاوت ، این دیگر هنر پدر و مادر هست که جوری به دختر محبت کنند که پسر حسادت نکند. بد نیست عرض کنم که محبت این نیست که ما قربان صدقه بچه ها برویم یا جملات عاطفی لزوماً بگیم . محبت ریشه در رفتارمون میتونه داشته باشه. همان چیزی که در روایات دینی مون داریم که فرمودند : وقتی هدیه ای می خرید وارد خانه می شوید اول این هدیه را به دخترتان بدهید و در اختیار آن قرار دهید بعد دراختیار پسر ولو دختر بزرگتر از پسر هم باشد . دلیلش این است که این شکل محبت عمق پذیری اش در دختران بیشتر می شود و دختری که بر اساس این ویژگی محبت پذیری رشد بکند فردا بهتر میتونه محبت کنه. شما می دانید در خانه محور عاطفی مادر هست لذا ما باید فرزندانمان را از کودکی به نوعی اقناعشان کنیم از محبت و دوم اینکه آموزش هم بدهیم که چطور باید محبت کنند و بهترین شکل آموزش هم همین رفتارهای عملی ماست نسبت به اونها.

اما نکته دوم برای این جلسه . نکته دوم اینکه باز شهید مطهری در آن کتاب نظام و حقوق زن در اسلام می فرمایند که دختر ها زودتر به کلام می آیند و حرف می زنندو می دانید که خزانه واژگان دخترها بیشتر از پسرها هست. از اون طرف یک ویژگی در دختران وجود دارد که با حرف زدن می توانند آرامش پیدا کنند. و لذا ما میگویم که چقدر خوب است ما از دوران کودکی به فرزندانمان یاد بدهیم که خوب سخن بگویند خصوصا دخترها . لذا ما درروایاتمان هم داریم که توصیه ای که به خانمها میشود این است که بد دهن نباشند .خصوصاً نسبتا به همسرشان. من از ابتدا محور تربیت دخترم را بر این اساس قرار بدهم که خوب سخن بگوید، زیبا سخن بگوید  و در عین حال یاد بگیرد از کودکی که گناه خدا را هم در سخن گفتن انجام ندهد. در روایتی داریم حضرت فرمودند: کسانی که زیاد سخن می گویند زیاد اشتباه می کنند و کسانی که زیاد اشتباه می کنند حیاء شان کم می شود، هر کس که حیاء اش کم شد قلبش می میرد و کسی که قلبش مرد جایگاهش آتش است. یعنی پرحرفی ممکن است زمینه ای را بوجود بیاورد که حتی باعث عذاب الهی هم بشود. لذا باید در تربیت فرزندانمان طوری عمل کنیم که بدانند از یک سری خطوط نباید عبور کنند . خوب این را چطور باید به آنها یاد بدهیم . بهترین الگو ما پدر مادر ها هستیم . مادر وقتی با دختر صحبت می کند باید متوجه باشد که نباید پشت سر کسی صحبت کند و حتی در کلامش نیز به این مطلب اشاره کند. مثلا بگوید من نباید پشت سر پدرت یا خاله ات صحبتی کنم که او خوشش نمی آید. در یک جملات کوتاه و گذرا، چون بچه ها در سنین شکل گیری شخصیت شان هستند کمک می کند که این در وجود او نهادینه بشود . و این جمله کلیدی که  نباید پشت سر کسی سخنی گفت که اگر او بشنود ناراحت می شود ، این را ما با عنوان یک محور در ارتباط کلامی خود با دخترمان در وجود او نهادینه بکنیم. پس ویژگی دوم دختران که گفتیم این است که با حرف زدن آرامش می گیرند و در این دوران ما باید به آنها یاد بدهیم که 1- قشنگ صحبت کنند ، از الفاظ زیبا استفاده کنند 2- از خطوط الهی و مرز الهی هم تجاوز نکنند یعنی غیبت نکنند ، تهمت نزنند. و می دانید که علمای علم اخلاق بیشترین گناه را در بین اعضا و جوارح انسان برای زبان قائلند. یعنی تنوع گناه زبان زیاد است و ما دختر خودمون را طوری تربیت کنیم که به سمت گناهان زبانی سوق پیدا نکند.

*************************************************************************