عزاداری اربعین حسینی علیه السلام در دوره دوم ابتدایی

عزاداری اربعین حسینی علیه السلام در دوره دوم ابتدایی

  مراسم عزاداری اربعین حسینی علیه السلام در دوره دوم ابتدایی برگزار شد .

 8/13/1397 - 14:16

 66این مراسم پرشکوه با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین معماری نسب با موضوع فداکاری و ارزش و اهمیت روز اربعین آغاز گردید و در ادامه ذکر مصیبت و عزاداری توسط برادر کتابی برگزار گردید .

لازم به ذکر است در این جلسه با اشاره به حدیث نقل شده از جابر بن عبدالله انصاری در روز اربعین در مورد ارزش همدلی و نیت در باب قیام سید الشهداء علیه السلام توضیحات مختصری به دانش آموزان بیان گردید .
 

ابتدایی دوره دوم

حدیث مرتبط :

جابر در فراز پایانی زیارتنامه‎اش در روز اربعین گفته بود: «سوگند به آن خدایی که محمد(صلی الله علیه و آله) را به حق برگزیده و مبعوث کرد! ما نیز در آنچه شما شهیدان در آن وارد شده‎اید، شریک هستیم.» از این رو، عطیّه و دیگر زائران شگفت زده شده بودند. گرچه آنها به صداقت صحابی سرشناس و عارف پیامبر اکرم باور داشتند، اما سزاوار است که پاسخی برای این ابهام و سؤال دریابند؛ لذا عطیّه می‎پرسد:

چگونه با آنان شریک هستیم و حال آن که نه دشتی پیموده‎ایم، نه از بلندی و کوهی بالا رفته‎ایم و نه در راه خدا شمشیری زده‎ایم؛ اما اینان کسانی هستند که بین سرها و پیکرشان جدایی افتاده و شهید شده‎اند، فرزندان آنها یتیم گشته و همسران آنان بیوه شده‎اند؟!

جابر گفت: ای عطیّه! من از حبیبم رسول خدا(صلی الله علیه و آله) شنیدم که می‎فرمود:

«من أحبّ قوماً حشر معهم، و من أحبّ عمل قوم اُشرک فی عملهم؛ هر کس گروهی را دوست بدارد، با آنان محشور می‎شود. و هر کس کار عدّه‎ای را دوست بدارد، در عمل آنها شریک خواهد بود.»

جابر بعد از بیان حدیث نبوی، گفت:

«والّذی بعث محمّداً بالحقّ نبیّاً انّ نیّتی و نیّة اصحابی علی ما مضی علیه الحسین علیه‎السلام و اصحابه؛ سوگند به خدایی که محمد را به پیامبری برگزید! نیّت و انگیزه من و یارانم همان چیزی است که حسین علیه‎السلام و یارانش داشتند.»

 

ابتدایی دوره دوم

ابتدایی دوره دوم

 

عزاداری اربعین حسینی علیه السلام در دوره دوم ابتدایی