ده فناوری برتر جهان

ده فناوری برتر جهان

 2/9/1396 - 12:00 AM

 امیرحسین اسدی

 604مجمع جهانی اقتصاد دستاوردهای برتر تکنولوژی را در سال جاری به صورت فهرستی ارایه داده است. هوش مصنوعی باز (openAI)، ذخیره انرژی در مقیاس بالا، سلول‌های خورشید پروسکایت از جمله فناوری‌های حاضر در این فهرست هستند که می‌توانند صنایع را در جهت بهبود زندگی و حفاظت از جهان فعلی ارتقا دهند. این مجمع علاقه خاصی به نزدیک‌سازی شکاف‌های موجود بین سرمایه‌گذاری و آیین‌نامه‌های مقرراتی دارد.

پژوهش و خلاقیت

شناسایی و ارزیابی این تکنولوژی‌های در حال ظهور کمک شایانی به درک تحولات دنیا خواهد کرد، ضمن اینکه امکان تجزیه و تحلیل متخصصان عرصه‌های مختلف را در آماده‌سازی این بسترها فراهم می‌کند. برنارد میرسون، مدیر ارشد نوآوری در شرکت IBM و رئیس شورای فناوری در مجمع جهانی اقتصاد، در گفت‌وگویی گفت که جامعه جهانی به یک گردهمایی نیاز دارد تا توافقات لازم در زمینه منافع و خطرات ناشی از این تکنولوژی‌ها حاصل شود.

فهرست حاضر، فناوری‌های را به جهانیان معرفی می‌کند تا ابعاد مختلف این فناوری‌های نوظهور را قبل از فراگیر شدن در نظر بگیرند و نگرانی‌های مربوط به اثرات زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی را بررسی کنند.

در این فهرست فناوری‌هایی معرفی شده است که چند سالی از شناخته شدن آنها می‌گذرد. اما اکنون به سطحی رسیده‌اند که آثار بلوغ آنها محسوس‌تر از گذشته است.

این ۱۰ تکنولوژی برتر عبارتند از:

نانو حسگرها و اینترنت اشیاء

پژوهش و خلاقیت

از اینترنت اشیاء انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۲۰ میلادی بتواند بین ۳۰ میلیارد دستگاه ارتباط برقرار کند. نانوحسگر‌ها هم یکی از بخش‌های مهیج پیش رو هستند که می‌توانند در داخل بدن انسان جای گیرند و در آن گردش کنند. آنها می‌توانند از DNA و پروتئین‌ها به منظور شناخت هدف‌های شیمیایی استفاده کنند، اطلاعات را در حد چند بیت ذخیره کنند و از طریق تغییر رنگ یا ارسال سیگنال وضعیت را گزارش دهند.

باتری‌های نسل بعد

پژوهش و خلاقیت

یکی از موانع موجود در بحث ذخیره انرژی‌های تجدیدپذیر، ناهماهنگی عرضه و تقاضاست. با این حال پیشرفت‌های صورت گرفته در ذخیره انرژی با استفاده از عناصری چون سدیم، آلومینیوم و روی امکان ساخت باتری‌هایی را فراهم آورده است که بر پایه مینی‌شبکه‌ها تولید می‌شوند و می‌توانند انرژی کل یک منطقه را به صورت بی‌وقفه تأمین کنند.

زنجیره قالب

پژوهش و خلاقیت

زنجیره قالب یا بلاک چین (Blockchain)سیستمی است که به ایجاد بیت‌کوین منجر می‌شود. از آنجا که ارز دیجیتالی بیت‌کوین در سال ۲۰۱۵ بالغ بر یک میلیارد دلار گردش مالی داشته است، این پتانسیل را دارد که در بازار و اقتصاد تحولاتی ایجاد کند.

مواد دو بعدی

پژوهش و خلاقیت

کاهش سریع هزینه‌های تولید در ساخت مواد دو بعدی نظیر گرافن باعث روی کار آمدن آنها در فیلترهای هوا، آب و نسل جدیدی از ابزارهای پوشیدنی و باتری‌ها شده است.

خودروهای بدون راننده

پژوهش و خلاقیت

خودروهای خودران این قابلیت را دارند که هزینه‌های زندگی و آلودگی هوا را کاهش دهند و کیفیت زندگی را برای افراد مسن و دیگر اقشار جامعه بالاتر ببرند.

اندام بدن روی یک تراشه (Organs-on-chips)

پژوهش و خلاقیت

مدل‌های مینیاتوری اعضای بدن انسان می‌تواند باعث وقوع یک انقلاب در تحقیقات پزشکی و اکتشافات دارویی شود. این فناوری به محققان اجازه می‌دهد که رفتار مکانیزم‌های بیولوژیکی را ارزیابی کنند؛ امری که پیش از این به هیچ عنوان ممکن نبود.

سلول‌های خورشیدی پروسکایت

پژوهش و خلاقیت

این مواد فتوولتائیک جدید نسبت به حالت سیلیکونی سابق دارای سه مزیت هستند: استفاده از آنها آسان‌تر است، قابلیت کاربرد در هر نقطه را دارند و در تولید انرژی تأثیرگذارتر عمل می‌کنند.

هوش مصنوعی باز (open AI)

پژوهش و خلاقیت

امروزه به حجم بی‌سابقه‌ای از اطلاعات دسترسی داریم که می‌تواند دستیاران دیجیتالی هوشمندی را برای ما خلق کنند که با طیف گسترده‌ای از وظایف روبه‌رو هستند و از انتخاب لباس گرفته تا امور مالی و مسائل مربوط به سلامتی به ما مشاوره می‌دهند.

اپتوژنتیک

پژوهش و خلاقیت

تحولات نوری صورت گرفته اجازه می‌دهد که نور در سطح عمیق‌تری به بافت‌های مغزی نفوذ کند و در نتیجه روش‌های درمانی بهتری برای مبتلایان به اختلالات مغزی صورت گیرد.

 

 

 

مهندسی متابولیک سیستم‌ها

پژوهش و خلاقیت

پیشرفت‌های انجام شده در زمینه زیست‌شناسی مصنوعی و سیستم‌های بیولوژیکی منجر به ساخت سوخت‌های شیمیایی از گیاهان شده است که می‌تواند به جای سوخت‌های فسیلی به کار رود ضمن این که روند تولید مقرون ‌به‌صرفه‌تری هم دارد.

مجمع جهانی اقتصاد در تهیه این فهرست از گروهی از کارشناسان جهانی کمک گرفته است تا مهم‌ترین روندهای اخیر فناوری را شناسایی کنند. این شورا قصد دارد که با هدف بالا بردن سطح آگاهی از قابلیت‌های بالقوه، فاصله بین بسترهای سرمایه‌گذاری و درک عمومی ‌را کاهش دهد.

ده فناوری برتر جهان
  حجم فایل: MB   حجم فایل: MB
  دانلود فایل ضمیمه